En acı UI NEDİR, HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİPTİR?

Adını, İngilizce User Interface kelime grubunun baş harflerinden alan UI, Türkçe Kullanıcı Arayüzü anlamına gelir ve bir tasarımın dış görünüş (arayüz) özelliklerini kapsar. Örneğin, bir kullanıcının eriştiği bir web sitesinde zorluk yaşamadan dolaşması, aradığı bilgiye kolayca ulaşması ve bu konfor sayesinde sitede uzun süre kalmasını sağlamak için kullanılan görsel tasarımların tamamı UI’dır. Estetik detaylar ve görünümle ilgilenen UI ile amaçlanan, biçimsel odaklı iyileştirmelerdir. Sayfa yapısı, butonlar, resimler, çizgiler, renkler gibi grafik elemanları UI tasarımının bir parçasıdır. UI tasarımcılarının temel olarak kullandığı programlara örnek olarak Adobe XDSketchGravity Design, Affinity Designer, Figma, Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop verilebilir.

 • Forester tarafından yapılan bir araştırmaya göre, İyi UI bir web sitesinin dönüşüm oranını %200’e kadar artırabilirken, daha iyi bir UX tasarımı, dönüşüm oranını %400’e kadar artırabilir.
 • UX tasarımına yatırılan her 1 Dolar, 2 Dolar ile 100 Dolar arasında bir ROI ile sonuçlanır.
 • Mobify’a göre, “Ana sayfa yükleme hızındaki her 100 ms’lik düşüş, oturum tabanlı dönüşümde %1,11’lik bir artışa yol açtı ve yıllık ortalama yaklaşık 380.000 Dolar tutarında bir gelir artışı sağladı. Ek olarak, ödeme sayfasının yüklenme hızındaki 100 ms’lik düşüş, oturuma dayalı dönüşümde %1,55’lik bir artışa tekabül etti ve bu da yıllık ortalama yaklaşık 530.000 ABD Doları tutarında bir gelir artışı sağladı.”
 • Beş saniye içinde yüklenen web siteleri, yavaş yüklenen sitelere göre %25 daha yüksek reklam görüntülenebilirliğine, %70 daha uzun oturumlara ve %35 daha düşük hemen çıkma oranlarına sahiptir.
 • İnsanların %70’i maddelendirilmiş bir listeye bakarken, yalnızca %55’i maddelendirilmemiş bir listeye bakıyor.
 • Bir web sitesinin kullanıcı deneyimini beğenen mobil ziyaretçilerin %67’si muhtemelen bir satın alma işlemi gerçekleştirecektir.
 • Yetişkin kullanıcıların yaklaşık %85’i, bir işletmenin mobil sayfasının masaüstü sürümü kadar veya ondan daha iyi olması gerektiğine inanıyor.
 • Yayıncıların %71’i, mobil cihazlarda iyi organize edilmiş görünen içeriğin olumlu kullanıcı deneyimi geri bildirimlerini artırdığını söylüyor.
 • Uxcam’e göre, %72’si altı veya daha fazla kişiye iyi deneyimlerden bahsedecek.
 • Sayfa yükleme hızını 8 saniyeden 2 saniyeye düşürmek, dönüşüm oranlarını %74’e kadar artırabilir.

UI’nin açılımı ‘‘User Interface’’ olup, Türkçe de karşılığı ise ‘‘Kullanıcı Arayüzü’’ şeklindedir.

UI, anlamından da anlaşılacağı üzere kullanıcıların sitede rahatça dolaşması ve sitede daha uzun süre vakit geçirmesi, sitenin içeriklerine daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeleri betimler. UI için kısaca, kullanıcının konforuna odaklı görsel tasarım diyebiliriz.

UX, bir arayüz tasarımı yapmaktan daha çok, kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağını tasarlar.

UI ve UX mobil uygulamalar için de kullanılmaktadır. Web uygulamalarında olduğu gibi, mobil uygulamalarda da UI ve UX, sorunsuz ve akıcı bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya, işlemlerin daha rahat ve kolay olması için kullanıcı dostu bir ara yüz tasarlamaya yardımcı olmaktadır.

UI tasarımı, user interface (kullanıcı arayüzü tasarımı) anlamına gelir ve yazılım ve web siteleri için kullanıcı arayüzlerinin tasarımını ifade eder. UI tasarımı, kullanıcıların yazılım veya web sitesiyle etkileşime girmesine yardımcı olan simgeler ve butonlar gibi görsel öğelerini oluşturmayı içerir. UI tasarımının amacı, kullanıcının yazılım veya web sitesiyle olan deneyimini mümkün olduğunca sorunsuz ve sezgisel hale getirmektir.

UI tasarımcıları, kullanıcı arayüzünün prototiplerini oluşturmak için Photoshop, Sketch ve Figma gibi çeşitli araçlar kullanır. Ayrıca geri bildirim toplamak ve tasarımlarını yinelemek için kullanıcı araştırma ve testlerini de kullanırlar.

UI tasarımının bazı temel unsurları aşağıdakileri içerir:

 • Düzen: Ekrandaki öğelerin düzeni
 • Tipografi: Yazı karakter ve yazı tipi boyutlarının kullanımı
 • Renk: Görsel hiyerarşi ve marka oluşturmak için renk kullanımı
 • İkonografi: Eylem veya kavramları temsil etmek için simgelerin kullanılması
 • Duyarlı tasarım: Kullanıcı arayüzünün farklı cihaz ve ekran boyutlarında iyi çalışmasını sağlama

UI tasarımcıları, yazılımı veya web sitesini kullanmanın genel deneyimine odaklanan UX tasarımcılarıyla ve tasarımları kodda uygulayan geliştiricilerle yakın çalışır. UI, UX ve geliştirme ekipleri birlikte uyumlu ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için çalışır.