hIZlı etkileşim 

Ux design prensipleri sayesinde müşterilerinizle daha hızlı ve güvenilir etkileşim sağlayabilir memnuniyeti üst seviyede tutabilirsiniz.

UX kATMALARI

UX design katmanlardan oluşan çok yönlü bir mühendisliktir bu katmanların hepsi iç içedir ve beraber hareket ederler, bir platformda birden çok teknoloji kullanılır  

linear yükseliş

Veri trafiğiniz ve sunucu yoğunluğunuzla beraber UX designlarında değişlik gösterilir daha stabil ve sürdürüle bilir bir ortam sağlar 

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bu kavram en basit tanımıyla, bir ürün veya hizmetin kullanılabilirliğinin ölçümünü ele alan süreçlerin analizi ve tasarımıdır. Bu analiz ve tasarımı yapan kişilere ise kullanıcı deneyimi tasarımcısı ( UX Designer) adı verilir. Deneyim tasarımcılarının amacı, sadece kullanıcı dostu ürünler yaratmak değildir. Etkileşim ve verimlilik gibi deneyimi etkileyen diğer parametrelere de odaklanırlar. Bundan yola çıkarak “iyi bir kullanıcı deneyiminin tek bir tanımı yoktur” diyebiliriz. Farklı tanımlarla açıklanabilir. Etkili bir kullanıcı deneyimi, belirli bir kullanıcının ihtiyaçlarını, ürünü kullandığı belirli bağlamda karşılayan bir süreçtir.

Bu aşamada UX design ile birlikte sıkça söz edilen ve aslında deneyim tasarımını takip eden bir süreç olan kullanıcı arayüz tasarımına ( UI ) da değinmemiz gerekir. Kullanıcı arayüz tasarımı; kullanıcıların sitede veya mobil uygulamada rahatça dolaşması, aksiyonları rahatça gerçekleştirmesi ve içeriklere daha rahat ulaşması için yapılan tasarım çalışmalarının bütünüdür.

Kullanıcı arayüz tasarımı, bir ürünün gerçek arayüzünü ifade eder; kullanıcının bir mobil uygulamayı kullanırken gezindiği ekranların veya bir web sitesinde gezinirken gördüğü alanların görsel tasarımıdır. UI tasarımı, tipografiden renk paletlerine, animasyonlara ve gezinme temas noktalarına (düğmeler ve kaydırma çubukları gibi) kadar her şeyi kapsayan, bir ürün ara yüzünün tüm görsel ve etkileşimli öğeleri ile ilgilidir. Bundan yola çıkarak, “UI tasarımcıları daha çok ürünün estetiğiyle ilgilenirler.” yorumunu yapabiliriz.

UX – User Experience Nedir?

UX – kullanıcı deneyimi tasarımı bir arayüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.


Kullanıcı Odaklı Tasarım

Kullanıcı deneyimi (UX) genel itibariyle kullanıcı yolculuğunu uçtan uca kapsar. Bu yüzden birçok disiplini bir arada barındırır. Görsel tasarım, programlama, psikoloji gibi pek çok disiplinden etkilenir. Tasarımcının kendini kullanıcı yerine koyarak hareket etmesi kilit önem taşır. Bu anlamda potansiyel kullanıcının fiziksel sınırlamalarına dikkat etmek ve erişilebilirlik açısından kapsamlı düşünmek gerekir. Kullanıcı araştırmasını doğru gerçekleştirmek, prototip oluşturmak ve prototip testlerini düzgün değerlendirmek şarttır.